2020

Tisk
PDF

Českí a slovenskí atléti

Slovenskí a českí atléti napriek situácií neprestali trénovať. Zrušenie aj posledného súťažného vrcholu sezóny (ME v Paríži) predznamenáva úpravu tréningových plánov či priorít. Pozitívom je otvorenie vonkajších športovísk a možnosť presunúť tréningy z provizórnych podmienok na atletické štadióny. no4

Nikola Ogrodníková:  „Zrušení ME mě moc nepřekvapilo. Představovala jsem si, že by to bylo hezké,kdyby v tuto dobu alespoň něco pěkného z této sezóny zbylo, ale poslední dny mé naděje v něco věřit opouštěla. Každopádně se budu těšit na příští rok a těším se, až tohle vše skončí."

Jakub Vadlejch: „Bohužel se toto rozhodnutí dalo očekávat. Mrzí mě to. Mohl být aspoň jeden vrchol,ke kterému bychom směřovali. Budeme si teď muset s trénerem (Železným) sednou a domluvit se, jak celou sezónu pojmout a dohodnout se,na jaké závody se případně připravovat. I tak člověk stále neví, jaké závody během sezóny budou a které ne, popř.kdy. Je to poměre zapeklité."

Jakub Holuša: „Ja jsem nepočítal, že by ME letos bylo, jen jsem nečekal, že by ho zrušili úplně, myslel jsem si, že ho přeloží na příští rok, třeba po OH. Nicméně se s tím musíme smířit, nedá se nic dělat. S trénerem a vedením se musíme pobavit, jak s letošní sezónou naložit. Není žádný vrchol, nedají se sbírat body do řebříčku, ani plnit limity..Situace není lehká, ale věřím, že o to lepší bude příští rok."

volko foto

Ján Volko: „Samozrejme, z otvorenie štadiónov mám veľkú radosť, keďže v tomto období už naozaj potrebujeme prejsť na rýchlostné tréningy v tretrách a tiež na špeciálnu prípravu. Tréning na štadióne mi už naozaj chýbal. Šprintovať na futbalovom trávniku nie je úplne ideálne, hoci ani nie najhoršie. Na špeciálny tréning je však atletický ovál nevyhnutný," Prvý tréning na štadióne absolvoval v Brezne. Tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko mu naordinovali tempové úseky 3x (500 m – 200 m – 200 m). „Bola to naozaj chuťovka, dosť náročná. Myslím si však, že som to zvládol celkom dobre," konštatuje s úsmevom druhý muž tohtoročných halových európskych tabuliek na šesťdesiatke. 

 

Stanislava Škvarková: „Absencia štyristometrového oválu je pre nás teraz najväčšia komplikácia, najbližší máme teraz v Nitre. Som však veľmi vďačná aj za možnosť trénovať na ovále a na predĺženej rovinke v športovom areáli Strednej športovej školy v Banskej Bystrici. Trošku sme sa obávali, či budeme môcť plynule prejsť z predĺženej objemovej časti prípravy do tej technickej. No teším sa, že sa otvorili vonkajšie športoviská, čo nám akurát zapadá do momentálneho tréningového plánu. Po kvalitnom objeme a voľnejšom týždni sa postupne budeme viac a viac zameriavať na techniku prekážok.Z doterajších skúseností viem, že so stúpajúcou intenzitou prekážkarského tréningu budem potrebovať oveľa viac možností na regeneráciu, ktorú si momentálne dokážeme pokryť aj sami. Verím, že sa čoskoro otvoria možnosti rehabilitácia na Dukle a azda budem môcť už čoskoro obnoviť aj zaužívané pravidelné týždňové výjazdy do Liptovského Mikuláša za Renátou Gajdárovou. Veľmi mi chýbajú jej zlaté ruky."

 

gajanov

Gabriela Gajanová: „Behala som najmä v teréne, no stále sme hľadali nejaké vhodné podmienky na zmysluplný tréning.To, že môžeme trénovať na štadiónoch, je veľké plus, hoci ja by som potrebovala behať na 400-metrovom ovále a nie na školskom 250-metrovom. Preto by bolo najlepšie, keby sa otvorili hranice a mohla by som ísť na sústredenie aspoň v Břeclavi.Snažili sme sa rozvíjať to, čo som natrénovala v zime v kempe na Kanárskych ostrovoch. S príchodom teplejšieho počasia sa asi pustíme viac do rýchlosti, ktorá je pre mňa kľúčová. Keďže nám zrušili aj ME v Paríži, práve zrýchlenie sa na 200 a 400 m bude môj cieľ v tomto roku.

Iveta Putalová len v pondelok ukončila dvojtýždňovú karanténu po návrate zo sústredenia v Juhoafrickej republike. „Otvorením štadiónov sme sa mohli hneď a bez obmedzenia vrhnúť do plánovaného tréningu. Rozhodnutie, že sa od stredy môže znova oficiálne trénovať na štadiónoch, nám zahralo do kariet. Nemusíme improvizovať, čo ma nesmierne teší," zdôrazňuje Putalovej kouč Marcel Lopuchovský. Prvý tréning, ktorý pre svoju zverenku pripravil na rozpadávajúcom sa „tartane" na bratislavských Pasienkoch, bol naozaj „výživný" – absolvovala úseky 300 – 200 – 300 – 200 – 300 m s medziklusom.

V Bratislave preferujeme prípravu na starom štadióne Interu. Aj keď už nespĺňa potrebné parametre, na trénovanie nám ešte zatiaľ vyhovuje," vraví Lopuchovský a dodáva: „Prvý deň oficiálnej možnosti pripravovať sa na atletickom štadióne sme oslávili osemstovkárskym tréningom."

Tomáš Veszelka: „Tréningy na štadióne mi už chýbali, keďže v parku sa mi pri rýchlejších úsekoch alebo skokoch stále šmýkalo. Keď som prišiel teraz prvýkrát na štadión a odbehol som si prvú rovinku bez toho, aby sa mi noha podšmykovala, extrémne som sa potešil. Teším sa hlavne z toho, že mám pod sebou pevnú zem a nemusím si úseky merať pásmom. Najväčšiu radosť však mám z toho, že som si konečne obul tretry, môžem začať plnohodnotne skákať v sektore a cibriť techniku." 

zdroj: atletika.sk (vyjadrenia slovenských športovcov)

Tisk
PDF

Athletes during coronavirus

Christos Frantzeskakis, GRE, Hammer Throw

Here in my country, in Greece we have lockdown too but in my hometown we have only one case of the coronavirus so it's not that dangerous for us but we follow all the instructions how to stay safe."

Instagram posts: https://www.instagram.com/p/B-2EZh5DdgL/ 

https://www.instagram.com/p/B91fCjcHatL/

Phil Norman, GBR, Steeple

I am keeping focused with training adapting to the current situation without being able to use a track and other facilities. Looking forward to racing later in the season and will be very grateful for it."

Instagram post:https://www.instagram.com/p/B92NrTug1KV/

Facebook post:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10158051738409659&set=p.10158051738409659&type=3&theater

Jerome Blake, CAN, 100/200 m

I am doing ok I can still practice."

Instagram post: https://www.instagram.com/p/B-db7F0gK-z/ 

Jessie Knight, GBR, 400m/400mH

I am managing to keep a good level of training on grass and on the roads but missing the track and normality a lot."

Instagram posts: https://www.instagram.com/p/B-xHqcTH1s1/

 Obi Igbkowe, USA, 400 m igbokwe1 indoor tour glasgow-0748

I'm good at home trying to still stay in shape. It's a little crazy over here and we're on a stay at home order but everything's ok."

Instagram post: https://www.instagram.com/p/B-FunbdJE8y/

 

 

Luca Kozak, HUN, 100 m Hurdles me berlin d4-4306

I'm okay, trying to train every day. Fortunately, I can use the outdoor track 3 times a week. The gyms are closed, but my club was really helpful and I could take a lot of equipment"

She is also in preparation to get her bachelor degree in chemistry.

Instagram posts: https://www.instagram.com/p/B-NW4figsGH/ -

Article: http://dehir.hu/sport/otkarikas-alom-elhalasztva-kozak-luca-egyelore-csak-a-kertben-gatazhat/2020/03/25/?fbclid=IwAR2T2bh-A2J9aVdjbh14wWSbhdBn89Mzxg7c6bnS3RDOEMMrHCNCgbGpiSw

 Agata Zupin, SLO, 400 m hurdles

For now I am ok. It is a little different with trainings but I am ok with that. Running trainings I do on hipodrom ( stadion for horses) I got 7 hurdles to home to do exercises. And for power I have fitness at home and I got treadmill."

Instagram posts: https://www.instagram.com/p/B91KZeFnDSL/

Tibor Koroknai, HUN, 400 m Hurdles

We are working out and really hoping for a start in July. I hope we can run at the EU championship this year. I had my first 400h workout outdoors yesterday, it was a lot of fun. Kind of a joy ride in this situation."

Youtube posts:https://youtu.be/io2_lJqfEXA