Tisk
PDF

Škrobáková, Maslák, Mazáč - hvězdy letošního mistrovství ČR v Táboře

TÁBOR: Hlavně první den mistrovství ČR mužů a žen v atletice v Táboře (15 – 16.6) přinesl i díky krásnému počasí výtečné výkony. Nejvíce ze skupiny TOP ATHLETICS zářili překážkáři a sprinteři. Souhrn výsledků přinášíme v spolupráci s ČAS a serverem atletika.cz.

mazac taborRoli hvězdy 44. ročníku republikového šampionátu získala překážkářka Lucie Škrobáková (USK). Už v rozběhu svěřenkyně Jakuba Uhra zaběhla navzdory metrovému protivětru nejlepší výkon letošní sezony 13.04, ve finále pak ještě dalších 25 setin ubrala. Čas 12.79 (+0.3) je její druhým nejlepším v kariéře, jen šest setin za národním rekordem Škrobákové z roku 2009. Zároveň jím bývalá halová vicemistryně Evropy pohodlně vyhověla A limitu pro mistrovství světa a pokořila rekord šampionátu. "Vzhledem k tomu výkonu bych řekla, že vše vyšlo ideálně, teď je mým cílem překonat svůj vlastní český rekord. S takovým časem lze každopádně útočit na finále mistrovství světa," prohlásila Škrobáková pro stránku atletika.cz. Video jejího běhu si můžete shlídnout zde.

Činili se i mužští překážkářští kolegové, a to zejména Martin Mazáč (PUMA), který si ve finále zaběhl výborný osobní rekord 13.48 (+0.4), jímž se nominoval na světový šampionát v Moskvě a zařadil se i na druhé místo dlouhodobých českých tabulek za rekordmana Svobodu (VIDEO). "Pro mě to byl určitě životní závod, moc rezerv tam už nebylo, možná pár setinek na startu. Zdejší dráha je pro mě jedna z nejlepších a i diváci byli výteční," pochválil čerstvý limitář.

Michal Balner (MIZUNO) se v skoku o tyči blýskl zlepšením letošního maxima na 565 cm a získal stříbro za Janem Kudličkou (576 cm).

Sprinterka Kateřina Čechová (NIKE) z pražského Olympu dosáhla na 100m času 11.37 a o setinu zaostala za B limitem pro mistrovství světa. "Na startu jsem netušila, že poběžím tak rychle a pak chybí takový kousek. Byly přitom ideální podmínky, příště určitě bude pršet a foukat proti. Ale snad mě vytáhnou soupeřky při ME družstev," dodala svěřenkyně Ludvíka Svobody. V neděli ještě přidala bronz z finále na 200m.

Mezi muži se vynikajícím časem na 200 metrů 20.67 (-0.9), jen osm setin od jeho vlastního národního rekordu, blýskl mistr Evropy na čtvrtce Pavel Maslák (NIKE). "Teď převládá zklamání z toho, že jsem rekord nepřekonal," přiznal svěřenec Dalibora Kupky. Pavel měl již v nohách finále sobotní stovky, kde získal stříbro za 10.36. Video z finále na 200m.

Oštěpaři Petru Frydrychovi (NIKE) změřili rozhodčí v soutěži jen dva hody, rozdíl mezi nimi byl pouhé 4 cm. Delších 75.46m svěřenci Jana Železného stačilo pohodlně k titulu, ne už ke splnění nominačního kritéria na mistrovství světa. "Když není limit, nemůže být spokojenost. Alespoň že mi ruka dovolila absolvovat všechny pokusy. Byl to s klukama hezký boj," řekl Frydrych. Jakub Vadlejch s výkonem 70.50 skončil třetí a pracuje na technice.