Tisk
PDF

Oštěpař Petr Frydrych má velkou motivaci a těší se na soustředění

Zaskvěl se na posledním závodu v Domažlicích, i na vrhačském čtyřboji v Nýřanech. Ale oštěpaře Petra Frydrycha nebylo v průběhu posledních dvou atletických sezon příliš vidět. Člen tréninkové skupiny Jana Železného s osobním rekordem 88.23 metru z roku 2010 se delší dobu trápil kvůli zraněním, ale poslední výkony naznačují, že je zpátky a zdravotně v pořádku.

FrydrychBruselPětadvacetiletý rodák z Klatov si zapsal nejlepší výkon roku až na konci sezony na Memoriálu Jana Mazance v Domažlicích 13. září, když mu oštěp zaletěl do vzdálenosti 82.39 metru.

„Takový výkon jsem potřeboval hodit v průběhu sezony, ne teď na konci na malém mítinku," zasteskne si člen ve stáji manažerské skupiny Top Athletics. Zdravotně se cítí již v pořádku. Důvodem, pro který se jen blížil k hranici 80 metrů, bylo zraněné rameno v květnu. V tréninku pak nemohl tolik házet, což se projevilo na jeho výkonech. Mistrovství světa sledoval tedy z domu. „Bylo to frustrující, když jsem házel o 10 – 15 metrů méně než ostatní. Ale teď se již těším na další sezonu."

Světový titul jeho sparingpartnera Vítězslava Veselého na světovém šampionátu v Moskvě byl pro Petra velkou motivací. „S Víťou trénuji již od úplného začátku, když před šesti lety začal s námi ve skupině. Proto jsem Moskvu velice prožíval a i to, jak Víťa zabojoval se zraněným kolenem, bylo nejen dramatické, ale i velkou motivací pro další závodníky."

Na úplný závěr sezony si Petr Frydrych po šesti letech opět vyzkoušel vrhačský čtyřboj, který se konal 12. října v Nýřanech. Vítězství si odnesl za sérii, kde získal 2608 bodů (12.16m/koule - 41.62m/disk-33.37m/kladivo - 70.00m/oštěp). „Chodím sem každý rok, ale naposled jsem tady házel ještě jako junior," popisuje Frydrych. „Je to pěkné ukončení sezony a možnost zkusit i disciplíny, které normálně nedělám – jako například kladivo. Celkově mám teď z házení dobrý pocit a těším se na naše soustředění v Špindlerově Mlýně a pak na Kanárských ostrovech."

Sportovní povinnosti však nejsou jedinou aktivitou, které se teď musí třetí muž českých historických tabulek v hodu oštěpem věnovat. Student ekonomiky a managementu má před sebou zkoušky. „Měl bych dodělat bakaláře v oboru sportovní marketing. Je složité skloubit to společně s tréninkem, ale snažil jsem se dohnat povinnosti a čekají mne bakalářské státnice."

Zuzana Trojáková

fryda maly

Foto: Aleš Graf, www.graf.cz a Pavel Pruša