Tisk
PDF

Čechová a Mazáč: Rychlý pár má velké cíle

Na tréninku byste to do nich neřekli, ale sprinterka Kateřina Čechová a překážkář Martin Mazáč tvoří pořádně rychlý pár. Česká rekordmanka na šedesátce v posilovně dřepuje s činkou na zádech, zatímco její milý mučí na stroji zadní stranu stehen. Na žádné dlouhé prostoje, debaty nebo něžnosti tu není čas.

cechova a mazac 2011„Atletiku hodně řešíme doma, hlavně tréninky. Probereme každý cvik, co jsme udělali. Podporujeme se. Když mám nějaký problém, Marťas mě hodně usměrňuje," popisovala pětadvacetiletá Čechová.

Ve dvojici mladých atletů je tou upovídanější a emotivnější osobou. „Jsme absolutně rozdílné povahy, u nás asi platí, že protiklady se přitahují. Já jsem klidnější," dodal o dva roky mladší Martin Mazáč.

Talentovaného překážkáže si jako dorostence vyhlédl trenér Luděk Svoboda – kvůli vhodné stavbě těla i vzhledem k tomu, jak rychlá je Mazáčova sestra Iveta. Sám nečekal, jakých výsledků překážkář může dosáhnout.

„Když v sezoně zaběhnul čas 13,48, až mě to překvapilo. Myslím, že se chytil. Ze stability, kterou předváděl v minulé sezoně, by se mohl dostat pod čas 13,40. Je to profesionál, který je vždycky dokonale připraven na trénink, stravu má na nejvyšší úrovni," řekl Svoboda. „Překážkaři zrají kolem třiceti, má pořád ještě hodně moc času na to, aby se něco povedlo. Chci, aby se podíval na olympiádu v roce 2016 a do finále nějakého evropského šampionátu."

Mazáče loni zbrzdilo vážně zranění, po pádu na překážku si pohmoždil slezinu tak, že kvůli hrozbě vnitřního krvácení strávil týden v nemocnici a dva měsíce musel být v klidu. „Bylo to hrozné, celá příprava byla pryč, celou sezonu jsem nemohl závodit, přišel jsem i o možnost splnit limit na olympiádu. Ale nerad na to vzpomínám," líčil závodník, který pochází z Uherského Hradiště.

Naopak se raději dívá do budoucnosti – ve zdraví se chystal na soustředění na Kanárské ostrovy plné těžké dřiny. „Do budoucna se chci pořád zlepšovat, přiblížit se k časům Petra Svobody, to je jeden z největších cílů. A pokusit se ho překonat. Ale to bude asi nejtěžší. Uvidíme."

Halový evropský šampion, který drží národní rekordy na šedesátce překážek za 7,44 a na 110 metrů překážek časem 13,27 sekundy, je Mazáčovi vzorem i tréninkovým tahounem. Stejně tak ho na trénincích povzbuzuje partnerka Kateřina, která se poprala se starty a v zimě na halovém mistrovství republiky vylepšila národní rekord na šedesátce na čas 7,24 sekundy.

„Katka byla talent odmalička, je taky jedinou českou rekordmankou v seniorech, která má i žákovský rekord. To je výjimečná situace. Dostala se tam, kam se žákovští talenti většinou nedostanou. Věřím, že to ještě půjde nahoru. Jednou chceme zaběhnout šedesátku pod 7,20 a stovku pod 11,20. To by na bělošku bylo dobré," uvedl Luděk Svoboda, pro kterého je praktickou výhodou, že Čechová jako jediná dívka v jeho tréninkové skupině tu má i životního partnera. „Nemusím shánět ubytování pro jedinou ženskou," dodal trenér se smíchem.

Čechová si sama ze sebe dělá legraci, že kolegům v týmu „zpříjemňuje" tréninky svou upovídaností. Také o sobě říká, že může běhat jen rovně – třeba partnerovy překážky by jí v cestě opravdu překážely. „Myslím, že by si s nimi moc nerozuměla. Není moc trpělivý člověk a přeci jen technika je na překážky hodně důležitá a člověku trvá, než se překážky naučí běhat," řekl Mazáč.

Výbušnou letoru však Čechová, která doléčila letní problémy s achillovku, považuje za výhodu pro svou disciplínu. „Na sprinterku mám dobrou povahu, hodně se nahecuju na závodě," vysvětluje. Jako sprinterka se vším všudy ovšem trpí při podzimní přípravě. „Tohle období fakt nesnáším. Co je delší jak sto padesát metrů, to je pro mě už pekelné. Nejlepší je šedesátka v hale," vykládala Čechová, která se svým partnerem sdílí zájmy v podobě zvířat, jízdy na kolečkových bruslích a odpočinku. „Rádi si lehneme ke knížce. Je pravda, že kromě tréninku toho moc neděláme, člověk je unavený, není moc čas vyrážet někam do ulic," řekla Čechová.

V nadcházející sezoně by si znovu chtěla vylepšit osobní rekord a tudíž i ten český na šedesátce v hale, kde proběhne příští rok také mistrovství světa. „V halovém světě je těžší konkurence, ale před dvěma lety v Istanbulu jsem snad dokázala, že do semifinále patřím. Budu se hlavně těšit na mistrovství Evropy tady v Praze v roce 2015," mínila.

Stejně jako trenér sní o tom, že jednou prolomí na šedesátce hranici 7,20 sekundy. „Je to v mých silách a v hale se to určitě dá. Možná jsem na to měla už v minulé sezoně, v nohou to je, ale na šedesátce musí vyjít všechno. Když člověk zaspí na startu, v uvozovkách už nemusí ani běžet. Musí to být den, kdy se fakt dobře vyspím, všechno klapne a bude to dobrý."

Pro Top Athletics Bára Žehanová.