Tisk
PDF

Bez trenéra běhal po silnicích. Teď chce šampion Kilty zlomit 10 sekund

kilty profil

Poslední dva roky seděl Richard Kilty na vrcholných akcích zejména v hledišti. Před londýnskou olympiádou se do britského atletického týmu nevešel, na loňském mistrovství světa v Moskvě se ukázal jen v rozběhu štafety. Mezitím přišel o trenéra, finanční podporu a trénoval na silnicích. Výsledek? V Sopotech se 24letý Brit stal halovým mistrem světa v běhu na 60 metrů.

Dlaní se několikrát udeřil do prsou a doširoka roztáhl ruce. S vlajkou kolem ramen políbil modrý tartan v Ergo areně, v obličeji široký úsměv. Ale když pak na stupních poslouchal britskou hymnu, stěží zadržoval slzy.
"Před čtyřmi lety jsem otci řekl, že jednou budu mistrem světa. Při pomyšlení na to, že jsem se přes všechny problémy k tomu dopracoval, mě skoro rozbrečelo," přiznal teď.

Není to tak dávno, co zvažoval odchod do armády. "Ale jsem rád, že jsem zůstal u atletiky."
Je dvojnásobným školním šampionem Velké Británie v běhu na 100 metrů, ve sbírce má i juniorský titul. Jenže probojovat se mezi elitu mezi muži... Blízko k tomu měl před dvěma lety. Na dvoustovce splnil kritéria pro start na londýnské olympiádě.

Do britské nominace se ale nedostal, po svalovém zranění se funkcionářům zdálo, že je mimo formy. Místo startu pod pěti kruhy řešil obvinění z napadení. Později ho zprostili viny, přesto se smolné období na něm hodně podepsalo.

Talentovaný sprinter přišel o finanční podporu z národní loterie. Nemohl si dovolit trenéra. Dokonce neměl ani na to, aby si platil tréninkové jednotky na stadionu v Middlesbrough.
"Trénoval jsem dvakrát týdně a neměl žádný příjem. Někdy jsem musel běhat po silnicích," vzpomínal. Otec Kevin ho podržel, i když ani loňské léto nepatřilo mezi ideální - na mistrovství světa v Moskvě se Kilty dostal do akce pouze v rozběhu štafety na 4x100 m.

Posléze mu znovu přiznali částečnou finanční podporu, tak myšlenky na odchod do armády zahnal. Na britském halovém šampionátu si zlepšil osobní rekord a skončil třetí za Jamesem Dasaoluem a Dwainem Chambersem. Jenže pouze dva mohli odjet do Sopot.
Tentokrát však smůla sedla na Kiltyho kolegu. Dasaolua se tři týdny před halovým světovým šampionátem zranil a letenku do Sopot získal Kilty. A konečně se předvedl v plné parádě! V nejtěsnějším finále v historii halových šampionátů se předklonil nejlépe z osmi finalistů. Opět zlepšený osobní rekord 6,49 s mu vynesl halové zlato.
Slavil jen chvíli... A už si před sebe postavil další výzvu: Chce se stát prvním bílým sprinterem z Britských ostrovů, který se v běhu na 100 metrů dostane pod hranici 10 sekund.
"Vím, že s mojí barvou kůže je to poměrně velká věc, ale nevadilo by mi ani být tím prvním," řekl novinářům. "Myslím, že se pod deset vteřin můžu dostat, ale nebudu říkat, že se mi to povede už v letošní sezoně nebo té další."

Zdroj: http://sport.idnes.cz/richard-kilty-je-halovym-mistrem-sveta-sprtint-atletika-pkx-/atletika.aspx?c=A140311_111014_atletika_ma