Tisk
PDF

Volkov rekordný úvod sezóny


CQ0I9863Jan Volko si môze povedať, že je najrýchlejší Slovák už aj na 100 m. V prvom kole extraligy ČR na pražskom štadióne na Juliske v drese AK Olomouc najprv v rozbehu na poludnie zlepšil svoje osobné maximum na 10.23 (+0.8) o celú desatinu, zároveň aj nový rekord SR do 23 rokov. O ďalšiu hodinu už vyrovnal seniorsky rekord SR 10.21 (+1.0) Adama Závackeho z roku 2013 a pridal ďalší rekord do 23 rokov. O ďalšie dve hodiny v ďaždi triumfoval na 200 m za 20.66 (+0.1), čím zlepšil vlastný rekord SR z vlaňajška o tri stotiny sekundy. V oboch behoch zdolal kompletnú špičku českých šprintérov, na 200 m je cenný triumf nad halovým majstrom sveta a Európy na 400 m Pavlom Maslákom. Na záver podujatia ešte finišoval v drese AK Olomouc na 4. mieste v štafete na 4x100 m (42.01).

Pre strieborného z HME 2017 v Belehrade na 60 m je to skvelý začiatok sezóny. Hneď v úvodných štartoch roka si zlepšil svoje maxima, zároveň štatisticky vzate si prípisal 5 rekordov SR, dva seniorske a tri v kategórii do 23 rokov. Zároveň výrazne pokoril aj limity na ME do 23 rokov (10.60 a 21.45). V aktuálnom európskom rebríčku šprintérov do 23 rokov, je to tretie miesto na 100 m a druhé na 200 m. Pred Volkom sú len britskí šprintéri, ktorí sa vačšinou pripravujú v zámori a v niektorých prípadoch plánuju dať prednosť seniórskym MS pred ME do 23 rokov.

Ďalší štart čaká vzhľadom na náročný štúdijný program "Johnnyho" až v drese Stavbára Nitra, za ktorý hosťuje v rámci Slovenska, na Európskom pohári majstrov klubov (B kategória) v portugalskom meste Leiria v sobotu 27. maja. V ktorých disciplínach nastúpi sa ešte rozhodne.

Jan Volko: "Cítim sa dobre aj ked trochu unavený, ešte stále sme v podstate v plnom tréningu a z takéhoto tréning bezat takéto časy to je niečo neskutočné pre mňa naozaj som nečakal že dnes to až tak dobre vypali. Každopádne som veľmi šťastný a rád že to vyšlo aj napriek tomu, aké počasie bolo na 200 keď pršalo a fúkal protivietor v zákrute, ale myslím si, že môžem byť spokojný. Je v prvom rade pocta bezat s majstrom sveta Maslákom a ani neviem ako sa mi ho podarilo poraziť cítil som ho v podstate za sebou celý čas, asi som bol lepší ale veľmi si vážim, že som mohol s takým skvelym atlétom bežať."

Nada Bendova: "Môj ciel preňho na dnes bol splnené limity na ME do 23 rokov. Z tréningovych časov viem, že je rýchlostne na úrovni halovej sezóny, ale len teraz sme ukončili objemový tréning a prechádzame do intenzity a etapy špeciálnej prípravy. Najmä kvôli psychickej záťaži a naozaj enormnému úsiliu, ktoré vynakladá v škole som naozaj s malou dušičkou čakala aký bude vstup do sezóny. verila som mu a čakala výkon okolo 10,40."